ESTABLISHED IN 1993, FOUNDED IN SOUTH AUSTRALIA
Print this page

Clubs in SA

Club List for South Australia

 

Andrews Farm:

 

Venue: St Columba College Community Gym
Location:
Enter Via President Avenue of Curtis Rd, Andrews Farm
Class times: Tuesdays: 5.30pm and 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors.
Instructor: Domenic Spano

Alberton:

Venue: Alberton Primary School Gym
Location: 14 Broad Street, Queenstown, SA 5014
Class times: Thursdays: 6.00pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructor: Tunya Greenhalgh and Scott Greenhalgh

Alberton:

Inclusive Program working closely with Novita

Venue: Alberton Primary School Gym
Location: 14 Broad Street, Queenstown, SA 5014
Class times: Friday: 6.00pm Juniors Only
Instructor: Tunya Greenhalgh and Scott Greenhalgh

Allenby Gardens:

Venue: Allenby Gardens Primary School Gym
Location: Barham Street, Allenby Gardens SA 5009
Class times: Wednesdays: 6.15pm Juniors, 7.15pm Seniors.
Instructor: Justin Wanzek

Athelstone:Now at Hectorville

Venue: East Torrens Primary School
Location: 12 Robson Road, Hectorville
Class times: Thursdays: 5.30pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructors: Chris Hutchinson

Athelstone:Miranda Kai Judo Class


Venue: Thorndon Park Primary School Gym
Location: Stradbroke Road, Athelstone
Class times: Wednesdays: 6.30pm Seniors Only
Instructors: Joe De Innocentis and Chris Hutchinson

Bellevue Heights:

Venue: Bellevue Heights Primary School Gym
Location: Vaucluse Crescent, Bellevue Heights
Class times: Wednesdays: 6.00pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructor: Marc Tapping and Jackson Oatley

Berri:

Venue: Our Lady Of The River School Gym
Location: McIntosh Street, Berri
Class times: Tuesdays: 5.30pm and 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors
Instructor: Scott and Naomi Mitchell

Birdwood:

Venue: Birdwood Primary School Gym
Location: Pflaum St, Birdwood
Class times: Tuedays: 6.45pm Juniors, 7.30pm Seniors
Instructor: Wendy Greer

Bridgewater:

Venue: Bridgewater Primary School Gym
Location: 46 Morella Grove, Bridgewater
Class times: Tuedays: 6.00pm Juniors Only at this stage
Instructor: Kira Ravenscroft

Craigmore: Has Moved to St Columba College Andrews Farm

 

Venue: Has now relocatted to St Columba College
Location:
Enter Via President Avenue of Curtis Rd, Andrews Farm
Class times: Tuesdays: 5.30pm and 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors.
Instructor: Domenic Spano

Coonalpyn

Venue: Coonalpyn Institute
Location: Dukes Highway Between Southern Road and Campbell Terrace
Class times: Wednesdays: 5.30pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructor: Sandie Appelkamp

Coomandook

Venue: Coomandook Town Hall
Location: Dukes Highway
Class times: Tuesday: 6.00pm Juniors, 7.30pm Seniors
Instructor: Adam Deane

Christies Beach:

Venue: Christies Beach Primary School
Location:
Enter Hall from Price Street
Class times: Tuesdays: 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors.
Instructor: Mark O'Driscoll

Elizabeth North:

 

Venue: Elizabeth North Primary School Gym
Location: Amport Street, Elizabeth North
Class times: Thursday: 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors
Instructor: Tom Garrard

Gawler:

Venue: Gawler High School Gym
Location: Barnet Road, Gawler
Class times: Tuesdays: 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors.
Instructor: Michael Simmons

Glenelg:

Venue: Glenelg Primary School Gym
Location: Cnr Brighton Road & Diagonal Road, Glenelg
Class times: Tuesdays & Thursdays: 6.00pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructors: Sam Kirk and Krystin Smart

Goolwa:

Venue: Goolwa Primary School Gym
Location: Gardiner Street Goolwa
Class times: Tuesday 6.00pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructors: Simon Southworth and Mel Southworth

Hectorville:


 

Venue: East Torrens Primary School
Location: 12 Robson Road, Hectorville
Class times: Thursday 5.30pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructors: Chris Hutchinson

Henley High School

Venue: Henley High School Gym
Location: Cudmore Tce, Henley Beach
Class times: Sundays: 5.00pm Juniors, 6.00pm Seniors
Instructor: Tunya Greenhalgh and Scott Greenhalgh

Karoonda:


Venue: Karoonda Area Schooll
Location: North Terrace, Karoonda
Class times: Wednesdays: 3.30pm Juniors, 6.00pm Seniors
Instructor: Peter Hickson

Kingston, South East:

Venue: Kingston District Hall
Location: Agnes Street, Kingston, South East.
Class times: Thursdays: 5.30pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructor: Sandie Appelkamp

Largs Bay:

Venue: Largs Bay Primary School Gym
Location: Cnr Fletcher Road & Centre Street, Largs Bay
Class times: Tuesdays: 6.30pm, Juniors 7.30pm Seniors
Instructor: Scott Greenhalgh and Tunya Greenhalgh

Mc Laren Vale:

Venue: Mc Laren Vale Primary School Gym
Location: 249 Main Road, McLaren Vale
Class times: Wednesday: 6.00pm Juniors 7.00pm Seniors
Instructor: Simon Southworth and Mel Southworth

Maitland

Venue: Maitland Area School Gym
Location: Junction Road, Maitland
Class times: Tuesdays: 6.30pm Juniors 7.30pm
Instructor: Paul Benyo

Mannum:

Venue: Mannum Leisure Centre
Location: 51 Adelaide Road, Mannum
Class times: Mondays: 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors
Instructor: Jason Webb and Kira Ravenscroft

Meningie:

Venue: Meningie Area School Gym
Location: Princess Hwy, Meningie
Class times: Mondays: 5.30pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructor: Sandie Appelkamp

Meadows:

Venue: Meadows Town Hall
Location: Mawson Road, adjacent to the playground
Class times: Thursdays 6.00pm, Seniors 7.30pm
Instructor: Adam Deane

Modbury:

Venue: Modbury Primary School Gym
Location: Iliad Grove, Modbury North
Class times: Wednesday: 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors
Instructor: Giovanna Gupta and Andrea Lock

Monash Dojo

Has now moved to Our Lady Of The River School Gym in Berri

Venue: Our Lady Of The River School Gym
Location: McIntosh Street, Berri
Class times: Tuesdays: 5.30 and 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors
Instructor: Scott and Naomi Mitchell

Mt Barker:

Venue: Cornerstone College Gym
Location: Cameron Rd, Entry Gate only, Mount Barker
Class times: Mondays: 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors
Instructor: Matt Legg and Dee Legg

Mt Gambier:

Venue: Mt Gambier North Primary School Gym
Location: Enter from Heath Street, Mt Gambier
Class times: Wednesdays: 6.00pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructor: Steve Kleemann

Murray Bridge North Primary

Venue: Murray Bridge North Primary School Gym
Location: Railway Tce, Murray Bridge
Class times: Thursdays: 5.30pm Juniors 7.30pm Seniors
Instructor: Daniel Rossiter

Murray Bridge, High School

Venue: Murray Bridge High School Gym
Location: Long Island Road, Murray Bridge
Class times: Tuesdays: 6.00pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructor: Tony Ditkun and Jo Ditkun

Oakbank


Venue: Oakbank Area School Gym
Location: 154 Onkaparinga Valley Rd, Oakbank
Class times: Wednesdays: 6.30pm Juniors, 7.45pm Seniors
Instructor: Matt Legg and Dee Legg

Parafield Gardens:

 

Venue: Karendi Primary School Gym
Location: Blackie Avenue, Parafield Gardens
Class times: Wednesdays: 6.00pm Juniors, 7.00pm Seniors.
Instructor: Domenic Spano

Prospect North:

Venue: Prospect North Primary School Gym
Location: 30 Stuart Street, Prospect
Class times: Tuesdays: 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors.
Instructor: Lorne Farrelly and Kristie Farrelly

Prospect North: Pressure Point Class


Venue: Prospect North Primary School Gym
Location: 30 Stuart Street, Prospect
Class times: Sunday Mornings: 9.00am Seniors.
Instructor: Craig Smith

Penola:


Venue: Penola Primary School Gym
Location: Riddoch Street, Penola
Class times: Mondays: 6.00pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructor: Steve Kleemann

Port Elliott:

 

Venue: Port Elliott Primary School Gym
Location: Cameron Road, Pt Elliott
Class times: Wednesdays 6.30pm Juniors, 7.30pm Adults
Instructor: Colin Sherriff and Danielle Toop

Renmark,

Venue: Renmark Junior Primary School Gym
Location: 19th Street, Renmark
Class times: Wednesdays: 6.00pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructors: Jeff Butters and Biljana Elliott

Reynella:

 

Venue: Reynella East High School Gym
Location: 1 Hewlett Packard Drive, Reynella East
Class times: Wednesday: 6.00pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructor: Dan Sutton

Salisbury: Miranda Kai JUDO Class 

Venue: Salisbury Anglican Church
Location: Church Street, Salisbury
Class times: Saturday: 9am Juniors, 9am Seniors
Instructor: Lorne Farrelly and Kristie Farrelly

Seaford:

 

Venue: Seaford Recreation Centre
Location: 620 Grandview Blvd, Seaford
Class times: Thursdays: 6.00pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructor: Simon Southworth and Mel Southworth

Sheidow Park:

 

Venue: St Martin de Porres School Hall
Location: 1 Berrima Rd Sheidow Park
Class times: Tuesdays: 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors
Instructor: Dan Sutton

St Agnes:

Venue: St Agnes Primary School Gym
Location: 250 Smart Road, St Agnes
Class times: Thursdays: 6.00pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructor: David Grose

Strathalbyn:

Venue: Strathalbyn Show Hall
Location: Coronation Road, Strathalbyn
Class times: Thursdays: 6.00pm Juniors, 7.15pm Seniors
Instructor: Mark O'Driscoll

Tailem Bend:

 

 

Venue: Tailem Bend Community Centre
Location:
141 Railway Tce, Tailem Bend
Class times:
Wednesdays 6.00pm Juniors, 7.30pm Adults
Instructor:
Adam Deane

Two Wells:

Venue: Two Wells Primary School Gym
Location: Gawler Rd, Two Wells
Class times: Tuesdays: 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors
Instructor: James Crinson

Victor Harbor:

Venue: Encounter Lutheran College Gym
Location: 64 Adelaide Rd, Victor Harbor
Class times: Thursdays: 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors
Instructor: Matt Legg and Dee Legg

Warradale:

 

Venue: Christ The King School Gym
Location: 126 Dunrobin Road, Warradale
Class times: Tuesdays and Thursdays: 6.00pm Juniors, 7.00pm Seniors
Instructor: Nick Frampton

Williamstown:

 

Venue: Williamstown Memorial Hall
Location: Queen Street, Williamstown
Class times: Thursdays: 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors
Instructor: Wendy Greer

Woodville South:

 

Venue: Woodville Primary School
Location:
Tenterden Street, Woodville South
Class times: Wednesdays: 6.30pm Juniors, 7.30pm Seniors.
Instructor: Cameron Lloyd

 

Yankalilla: NEW DOJO Opening

OPEN NIGHT

Thursday 19th October, Free Come N Try no need to book

Venue: Yankalilla Area School
Location:
207 Main North Road, Yankalilla
Class times: Thursdays: 6.00pm Juniors, 7.00pm Seniors.
Instructor: Adam Baker and Loren Baker